W każdym samochodzie znajduje się kilka rodzajów filtrów. Ich rola polega na oczyszczaniu podzespołów, z którymi współpracują. Do najważniejszych rodzajów filtrów należą:

  • Filtr oleju – znajduje się w silniku i ma za zadanie oczyszczać olej smarujący jednostkę napędową. Element filtrujący zatrzymuje gromadzące się tam zanieczyszczenia, dzięki czemu olej dłużej utrzymuje swoje właściwości smarujące. Wymiana filtra oleju jest obowiązkowa przy każdej wymianie oleju silnikowego, zazwyczaj co 15 tysięcy kilometrów lub raz w roku.
  • Filtr paliwa – oczyszcza paliwo dochodzące do silnika z zawartych w nim zanieczyszczeń. Zatrzymuje między innymi wodę zawartą w oleju napędowym czy osady zebrane na dnie zbiornika. Przedostanie się zanieczyszczeń do układu wtrysku paliwa spowoduje awarię. Wymianę filtra paliwa zaleca się przeprowadzić zazwyczaj co 40 tysięcy kilometrów.
  • Filtr powietrza – znajduje się w układzie dolotowym silnika. Odfiltrowuje on zanieczyszczenia takie jak: piasek, owady czy kurz. Zatkany filtr powietrza wływa negatywnie na osiągi silnika Twojego samochodu. Filtr powietrza zaleca się wymieniać zazwyczaj co 20 tysięcy kilometrów. W przypadku eksploatacji samochodu w wyjątkowo zapylonym środowisku częstsza wymiana może okazać się konieczna
  • Filtr kabinowy – zwany inaczej filtrem pyłkowym znajduje się w układzie nawiewu powietrza. Jego rolą jest zatrzymywanie zanieczyszczeń takich jak: pyłki, owady czy zeschnięte liście. Prawidłowo działający filtr zapewnia czystość powietrza we wnętrzu samochodu. Filtr kabinowy zaleca się wymieniać przynajmniej dwa razy do roku.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress